SIFIRDAN ÇATI YAPIMI

Sıfırdan Çatı yapımı-Yeni Çatı Yapımı, hizmetlerimiz
Sıfırdan Çatı yapımı-Yeni Çatı Yapımı, hizmetlerimiz

SIFIRDAN ÇATI YAPIMI USTASI

         Dilerseniz;   sıfırdan çatı yapımı hakkında bilgi vermeden önce çatı nedir ve işlevleri nelerdir konusunda kısaca bilgi vermeye çalışalım. Çatı, binaların üst kısımlarında yer alıp bizleri her türlü iklim koşullarına karşı koruyan yapıya denir. Çatı; binayı soğuktan, yağmurdan, kardan, doludan, rüzgârdan koruma gibi avantajları bulunmaktadır.

Bir eve sıfırdan çatı yapımı işlemi uygulanacaksa; çatı türü evin konumu ve mimarisine göre kesinlikle belirlenmesi gerekir. Sıfırdan çatı yapımına karar verildikten sonra; çatı tasarımının ne şekilde olması gerektiği, evin hangi malzemeden yapıldığı, malzeme özellikleri, malzemenin birbirleriyle uyumu, binanın dış görünümünün nasıl olduğu ve hangi iklimde bulunduğuna dair verilere dikkat edilmesi gerekir.

Yani; yoğun yağmurlu bölgelerde çatılar yağışın kontrollü, hızlı olacak şekilde  çatı yapımı işlemine başlanır. Kar yağışının çok yoğun olduğu yerlerdeyse; karın çatı üstünde birikerek binaya ağırlık yapmaması, çabuk tahliye edilmesi için çatı yapımında dikkat edilecek husus eğim oranının yüksek tutulmasıdır. Çatı eğer teras olarak da kullanılacaksa kesinlikle düz çatı tercih edilmesi gerekir. Sıfırdan çatı yapımında eğer çatı eğimli olacaksa sırasıyla şu işlemler gerçekleşmelidir; taşıyıcı, buhar kesici, ısı yalıtımı, su yalıtımı, havalandırma katmanları ve tabi ki çatı kaplama malzemelerinin katmanlar halinde yerleştirilmesi gerekir. Binanın bulunduğu bölgeye göre bu katmanlarda değişiklikler gözlenebilir.

Sıfırdan Çatı yapımı-Yeni Çatı Yapımı
Sıfırdan Çatı yapımı

Sıfırdan Çatı Yapımına Başlarken Bilinmesi Gerekenler:

       Sıfırdan çatı yapımına başlarken ilk olarak eğime dikkat edilmesi gerekir. Bundan dolayı çatı yapımı işlemi için önceliği eğimin doğru olarak belirlenip belirlenmediğine verilmelidir. Nedeniyse bu durumun; gelen suların birikmeden akması için eğimin doğru belirlenmesi gerekir. Eğer doğru bir eğim belirlenmediği takdirde de maalesef çatıda sular birikerek evinizin risk altında kalmasına neden olacaktır. Sıfırdan çatı yapımında eğim belirlenirken; yukarıda da belirttiğimiz gibi binanın; iklim özellikleri haricinde özelliklerine ve kullanılacak çatı malzemesine de dikkat edilmesi gerekir.

Sıfırdan çatı yapımında kullanılacak malzeme seçimi de büyük önem arz eder. Genellikle sıfırdan çatı yapımı için ahşap malzeme kullanılması gerekir. Fakat sıfırdan çatı yapımı işleminin gerçekleşeceği yer;  garaj, fabrika, büyük açıklıklı işyeriyse bu gibi yapıların yüksek dayanımlı olabilmesi için kesinlikle betonarme ya da çelik çatı olması gerekir. Deprem yönetmeliği dikkate alınarak sıfırdan çatı yapımına başlanmalıdır.

Sıfırdan çatı yapımı esnasında çatı türünün belirlenmesi için taşıyıcılık sistemleriyle birlikte görünüm açısından da doğru tercih yapılması gerekir. Bina özelliklerine göre; kolonlara ve duvarlara çatı yapımı işlemi gerçekleştirilir. Ya da çatı yapımı doğrudan zemine dayandırılarak da olur.

Sıfırdan Çatı Yapımında Malzeme Seçimi:

     çatı yapımında kullanılacak malzemeler, sektörde çatı örtüleri olarak da geçmektedir. Sıfırdan çatı yapımı malzemeleri ya da çatı örtüleri seçilirken;

çatı yapımı malzemeleri, çatının dış etkenlere maruz kalan kısımlarıdır. Bundan dolayı su geçirmemesi ve iklim koşullarına karşı dayanıklı olması gerekir.

-Malzemelerin dayanıklı ve uzun ömürlü olması gerekir.

  • – Sıfırdan çatı yapımı malzemeleri ayrıca hafif ve bir o kadar da estetik olması gerekir.

Arı Çatı Dekorasyon ve Sıfırdan çatı yapımı hakkında daha fazla bilgi alabilmek için https://www.facebook.com/aricatidekorasyon/ adresini kullanarak Facebook sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Sayfamız Sıfırdan Çatı yapımı konusunda sizlere yardımcı olabildi mi?

Çatı UstasıÇatı TamiriÇatı ÖrtüsüSingle Çatı yapımıSandviç  Panel UstasıÇatı Aktarma UstasıÇatı izolasyonu– Çatı Oluk UstasıEternit Çatı UstasıOnduline Çatı UstasıAhşap Çatı yapımı

BİZİ DEĞERLENDİRİN.
Content Protection by DMCA.com
aricati hakkında 57 makale
İstanbul Merkezli olarak Çatı ustası olarak çalışmaktayız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın