ÇATI ÖRTÜSÜ

Çatı örtüsü -Çatı Örtüsü Ustası, hizmetlerimiz
Çatı örtüsü -Çatı Örtüsü Ustası , hizmetlerimiz

Çatı Örtüsü

Çatı örtüsü; bir binayı; yağmur, güneş, rüzgâr vb. atmosfer olaylarından koruyan bir yapı olduğunu söyleyebiliriz.  Yani kısaca belirtmek gerekirse; yapıları yağıştan koruyan en bilindik eski yönteme çatı örtüsü adını veriyoruz. Çatı örtüleri, su yalıtımının yanında ısı yalıtımı bakımından da etkili olan bir sistem olarak karşımıza çıkarlar. Çatı örtüleri birçok malzemeden yapılmakta olup en çok tercih edilenleri; kiremit ve metal olanları olduğunu söyleyebiliriz.

Çatı örtüsü -Çatı Örtüsü Ustası
Çatı örtüsü -Çatı Örtüsü Ustası

Çatı Örtüsü Çeşitleri Nelerdir?

1-)Kiremit Çatı Örtüsü: Kiremit, en çok bilinen çatı örtüleri olarak karşımıza çıkar. Kiremit, uzun ömürlü olduğundan dolayı ve çatıda ki buhar ve nem geçişine izin vererek, güneş ısısına karşı yalıtımı sağlaması gibi birçok özelliği barındırmasından dolayı en çok tercih edilen çatı örtüsü çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında bu çatı örtüleri çeşidi, ağır bir ürün olduğundan dolayı çatı yüklerini artırdığını gözlemleyebiliriz.

Kiremit seçiminde, çatı tipi ve iklimi göz önünde bulundurarak; kiremidin şekliyle beraber oluk ölçüleri gibi önemli noktaları da göz önünde bulundurmakta yarar bulunur. Aynı zamanda istenen formdaki bir kiremidin dayanması da önem arz etmektedir. Kiremidi görsel muayene ederek de kiremit hakkında birçok bilgiye ulaşabiliriz. Kesinlikle doğru kiremidi seçebilmek için öncelikle kiremidin üretim süreci hakkında doğru bilgiye sahip olmamız gerekir.

2-)Metal Panel Çatı Örtüleri: Metal Panel çatı örtüleri , üretildikleri etkenlere bağlı olarak; metal ve geometrilerine göre adlandırılırlar. Metal örtülerde, saç ve alüminyum en sık kullanılan metal türü olarak karşımıza çıkar. Genel olarak; trapez ve sinüs geometrili olarak da üretilseler dahi kiremit desenleri genellikle bulundurulur.

Alüminyum korozyona karşı olarak dayanımı boya tarzı bir başka koruyucuya ihtiyaç duymamasından dolayı en çok tercih edilenler arasında yer alır. Ayrıca saca göre düşük yırtılma ve çekme dayanımı da nedeniyle özellikle rüzgârlı bölgelerde tercih edilmemesi gerekir. Alüminyumun çatı panellerinde kullanılması sandviç panellerle ilgili olur. Renkli paneller için; alüminyum levha, eloksal veya elektrostatik toz boya yardımıyla boyanması gerekir. Sandviç panellerse çeşitli kalınlıklarda ve geometrilerde ki panellerin arasına cam yünü, taş yünü, polistren ve poliüretan yalıtım malzemeleri doldurarak elde eder. Tabi ki tercihe göre, her iki yüzü saçtan üretildiği gibi veya alüminyum olacağı gibi de bir yüzü saç bir yüzü alüminyumda olan modeller de olabilir.

Saç panelleri korozyona karşı korunarak galvanizleme veya coil caoting tekniğiyle boyanması gerekir. Galvanize yassı çelikler, soğuk haddelenen metalin sıcak daldırılması yöntemiyle her iki yüzeyinde çinko tabakası yardımıyla kaplanarak üretilirler. Çelik yüzeyde çinko kaplama oluşturulduktan sonra ara yüzeyde kaplamanın çinko-demir alaşıma karşı dönüştürülerek galvanize yassı çelikler üretilmiş olur. Bu çatı örtüsü çeşidi; kolay işlendiği ve esnekliğinden dolayı eğrisel yüzeylerde de kullanılır. Özellikle bu çatı örtüsü; malzeme açısından gayet ekonomik olup uygulanışı da aynı zamanda pratiktir. Fakat yırtılma direnci oldukça düşüktür. Bundan dolayı da çatı örtüsü çeşidimiz kaplama altından rüzgar alan çatılarda tercih edilir.

Çatı Örtüsü

 

Çatı Örtüsü Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz:

-Çatı örtüsü malzemesi, çatının maruz kaldığı dış etkenlere karşı ayrı bir katman oluşturur. Bundan dolayı da su geçirmemesi ve iklim koşullarına karşı dayanıklılık söz konusudur.

-Kesinlikle çatı örtüleri dayanıklı ve uzun ömürlü olması gereklidir.

Çatı örtüleri , aynı zamanda hafif ve bir o kadar da estetik olması gerekir ki göze hitap edebilsin.

Çatı örtüleri , çeşitlilik bakımından az parçalı ya da çok parçalı çatı kaplamaları olmak üzere iki çeşitten oluşur. Çatı örtüleri seçimi yaparken iklimi de göz önünde bulundurmak gerekir.

İyi bir çatı örtüsü, binanızın uzun yıllar rutubetten korunmasını, nemden uzaklaşmasını, sıcak ve soğuğa karşı dayanıklı olmasını sağlar. Yani kısacası bir yapı için;   çatı örtüleri can damardır tabirini kullansak hiç te abartmış olmayız.


Arı Çatı Dekorasyon hakkında daha fazla bilgi alabilmek için https://www.facebook.com/aricatidekorasyon/ adresini kullanarak Facebook sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Çatı  ustası hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için https://www.aricati.com/hizmetlerimiz/cati-ustası/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çatı UstasıÇatı Tamiri Single Çatı yapımıSandviç  Panel UstasıÇatı Aktarma UstasıÇatı izolasyonuSıfırdan Çatı YapımıÇatı Oluk UstasıEternit Çatı UstasıOnduline Çatı UstasıAhşap Çatı yapımı

5/5 - (1 vote)
Content Protection by DMCA.com
aricati hakkında 57 makale
İstanbul Merkezli olarak Çatı ustası olarak çalışmaktayız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın