ÇATI OLUK USTASI

Çatı Oluk Ustası, hizmetlerimiz
Çatı Oluk Ustası, hizmetlerimiz

 Çatı Oluk Ustası

          Çatı oluk Ustası  genellikle çatının modeline ve özelliğine göre uygulanır.  Ayrıca çatı oluk sistemi,  çatı kenarlarında bulunup su tahliyesini sağlayan kısımlara verilen isimdir.  Bölgede ki yağışın durumuna göre de farklı çatı oluk sistemleri kullanılır.  Çatı oluk Ustası,  çatıların en uç kısımlarında yer alan ve çatı örtüsünden akan suların birikip borular aracılığıyla tahliyesini sağlarlar.  Zamanla yağmur,  kar,  rüzgar ya da havada uçuşan çeşitli maddeler sebebiyle zarar görmüş çatı olukları sistemleri düzenli olarak bakım ve onarıma tabi tutulmalıdır.  Özellikle belirtmek gerekir ki;  üstü açık çatı olukları sistemleri mutlaka birkaç yılda bir sorun çıkarır.

Çatı olukları sistemlerinin bakım ve tamirlerinin ihmal edilmesiyse bir süre sonra ciddi sorunlarla kişilerin karşılaşmasına sebep olacaktır.  Bina duvarlarına,  çatı altlarına sızan sular nedeniyle binalar ciddi olarak zarar görürler. Eğer çatı olukları sisteminin bakımının ihmal edilmesi durumunda ihmal ve sarf edilmeyen paranın sorunun büyüyüp katlanarak çok ciddi sorunlarla ve maliyetle karşılaşılmasına sebep olacaktır.

Çatı Oluk Ustası
Çatı Oluk Ustası

Çatı oluk Ustası Sisteminin Çeşitleri: 

Çatı olukları sistemi ikiye ayrılır.  Bunlar;  asma oluk ve gizli oluktur…

Asma Oluk:  Çatıların saçak kısımlarına kanca ve kelepçe sistemiyle çatı karkasına montaj yapılması işlemidir. PVC,  çinko,  bakır,  galvaniz gibi çeşitli malzemelerden üretilirler.  Çatı olukluğu,  çeşitli teknik ve kullanılacak malzeme özelliğine göre çatı ana karkasına sabitlenmeleri gerekir.

Gizli Oluk:  Çatıda ki yer alan saçak kısmına eklenen parapet duvarların arkasına yerleştirilmiş oluk türleridir.  Gizli çatı olukları;  bakır ve çinko malzemelerden yapılarak dere yatağı içerisine bitümlü membran malzemeler uygulanıp su yalıtımı işlemini gerçekleştirir.

Belirtmek gerekir ki son yıllarda özellikle eksiz çatı olukları sistemi kullanılır.  Bu malzeme türlerinde;  ihtiyacınız olan ölçülerde çatı olukları sistemi hazırlanarak çatı saçakları kısmına monte edilir.  Eksik çatı oluğu nun avantajları;  tek parça olmasından dolayı su yalıtımı konusunda daha çok başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlar.  Fakat belirtmeliyiz ki kullandığınız hangi çatı oluğu olursa olsun kesinlikle her şartta kesinlikle tüm çatı su tahliye elemanlarının düzenli olarak bakımı yapılması gerekir.

Özellikle saçak kısımlarında su oluğunun mevcut olmadığı yerde ve beton zeminin üzerinde ki kar suları ya da yağmurun akarak tahliye borularını ulaşım sağladığı bir çatınız varsa kesinlikle suyun yıpratıcı etki sağlamasından dolayı çatı kenarlarında bulunan beton yapının belli süre sonra yıpranmaya sebep olup sizlere tehlike yaratacağını unutmayınız.  Betonun mukavemeti ne kadar güçlü olursa olsun sürekli suya maruz kaldığında mutlaka deforme olacaktır.

Bundan dolayı çatı saçaklarınız da eğer çatı oluğu mevcut değilse mutlaka ve mutlaka en kısa zamanda bu sistemi yaptırmanız gerekir.  Ayrıca istediğiniz çatı olukları sistemini kurdurmak için önce yapmanız gereken;  çatınızın hatasız dizayn edilmesi ve su yalıtımı konusunda doğru tedbirler almanızdır.  Eğer çatınız su yalıtımına uygun değilse çatı oluk sistemi yaptırmanızın bir anlamı bulunmaz.  Çatı olukları sistemi yoksa da mükemmel bir çatı yalıtımı yapmak da mantıklı değildir.  Çünkü çatılar tüm kısımlarıyla bir bütündür ve ayrı ayrı kesinlikle düşünülemez.

Çatı Olukları Sisteminin Tamiri:

Çatı olukları sistemi tamiri,  çatıların en uç kısmında gerçekleşir.  Çatı olukları sistemi tamiri işlemini yapacak kişiler kesinlikle iş güvenli konusunda tecrübeli ve gerekli ekipmana sahip olmaları gerekir.  Özellikle Çatı oluk Ustası tamiri zorlu bir işlemdir.  Bu yüzdende bu işlemi yaparken çatıya zarar verilmemesi de çok önem arz eder.

Arı Çatı Dekorasyon hakkında daha fazla bilgi alabilmek için https://www.facebook.com/aricatidekorasyon/ adresini kullanarak Facebook sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Sayfamız Çatı Oluk ustası konusunda sizlere yardımcı olabildi mi?

Çatı UstasıÇatı TamiriÇatı ÖrtüsüSingle Çatı yapımıSandviç  Panel UstasıÇatı Aktarma UstasıÇatı izolasyonuSıfırdan Çatı Yapımı –  Eternit Çatı UstasıOnduline Çatı UstasıAhşap Çatı yapımı

5/5 - (1 vote)
Content Protection by DMCA.com
aricati hakkında 57 makale
İstanbul Merkezli olarak Çatı ustası olarak çalışmaktayız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın